Food cost comparisons
Post Reply
 
Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
27-07-2013, 05:24 PM
RE: Food cost comparisons
(27-07-2013 05:18 PM)GirlyMan Wrote:  
(27-07-2013 05:08 PM)Momsurroundedbyboys Wrote:  I buy whole chickens for around $7 for a 5 pound chicken at trader joes, take them home and cut them up myself. I break them down legs, thighs, breasts snd wings...And freeze them myself.

To me, it's the best value. I wish seafood was that cheap.

With respect to meats, the cheaper cuts are usually more flavorful, easier to cook and more nutritious than the expensive cuts. Chicken thighs are like a third to a quarter of the cost of breasts taste better and unlike breasts, I can't dry them out no matter how hard I try. Sirloin, tri-tip, flat iron, bottom and top and eye of round are less than 1/2 the price of NY Strip and are more flavorful. Pork shoulder and butt are less than half the price of ribs and provide far more protein. It's almost like the cheaper the cut, the more delicious it is.

Seafood? Yeah that's a different story.

Ya, I can buy a 5 pound chuck roast for $25 and get probably close to three meals out of it. So long as it doesn't have a hidden huge fat vein running through it. Undecided


Every year is getting shorter never seem to find the time.
Plans that either come to naught or half a page of scribbled lines. Breathe; Pink Floyd

Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
28-07-2013, 07:36 AM (This post was last modified: 28-07-2013 07:47 AM by earmuffs.)
RE: Food cost comparisons
If we're talking about cost of food, I will win for most expensive by a large margin.
I'd bet money on it.

Shit is ridiculously expensive here.


I'd love to compare prices with everyone, so I'm going shopping tomorrow anyway so I'm gonna get a price for the following.

- 1kg sausages
- 1kg of chops
- Dozen eggs
- 1L of milk (about a quarter of a galleon)
- 250g butter
- 1kg of cheese (Oh I would bet my life on cheese being more expensive here)
- Loaf of bread
- 2x 1kg bag of mixed frozen vegetables
- 1kg of frozen wedges
- 1kg bag of potatoes
- 1L of Apple juice

1kg = 2.2lbs
So I will even do the math and work it out per-pound and then I will convert it to US dollars for you.

[Image: 3cdac7eec8f6b059070d9df56f50a7ae.jpg]
Now with 40% more awesome.
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
[+] 1 user Likes earmuffs's post
28-07-2013, 08:25 AM
RE: Food cost comparisons
(28-07-2013 07:36 AM)earmuffs Wrote:  If we're talking about cost of food, I will win for most expensive by a large margin.
I'd bet money on it.

Shit is ridiculously expensive here.


I'd love to compare prices with everyone, so I'm going shopping tomorrow anyway so I'm gonna get a price for the following.

- 1kg sausages
- 1kg of chops
- Dozen eggs
- 1L of milk (about a quarter of a galleon)
- 250g butter
- 1kg of cheese (Oh I would bet my life on cheese being more expensive here)
- Loaf of bread
- 2x 1kg bag of mixed frozen vegetables
- 1kg of frozen wedges
- 1kg bag of potatoes
- 1L of Apple juice

1kg = 2.2lbs
So I will even do the math and work it out per-pound and then I will convert it to US dollars for you.

What are frozen wedges? Consider

[Image: dobie.png]

Science is the process we've designed to be responsible for generating our best guess as to what the fuck is going on. Girly Man
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
28-07-2013, 08:25 AM
RE: Food cost comparisons
(27-07-2013 05:17 PM)amyb Wrote:  
(27-07-2013 05:02 PM)Chas Wrote:  You make a good point, but I was thinking more about lower income, not abject poverty.

Yes, extreme poverty is grinding and lacks opportunity for good choices. But with food stamps, WIC, etc., I think the opportunity to make some choices is there. At least I hope so.

I think food stamps on their own count as abject poverty. WIC is a separate issue, I think. I knew some teen mothers on WIC when I was in high school, and they do NOT give you a choice what to buy. you had to buy, say, 1 gallon of 2% milk, 1 specific bag of dried beans (no choice as to what brand or size), etc., so I don't think WIC users are able to get anything except the specific things they have vouchers to get. I've heard that if the mother is above a certain weight, they are only allowed skim milk and not 2%. Food stamps, on the other hand, can be used for a wider variety of foods.

I am ignorant about the details of food stamps, WIC, or other supports. I can certainly imagine there being red tape involved and various restrictions. Dodgy

But you may be right that the requirements for these programs define abject poverty, or are even lower.

I would want anyone who gets assistance to be able to buy food for a reasonably healthy diet.

Skepticism is not a position; it is an approach to claims.
Science is not a subject, but a method.
[Image: flagstiny%206.gif]
Visit this user's website Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
28-07-2013, 08:29 AM
RE: Food cost comparisons
(28-07-2013 07:36 AM)earmuffs Wrote:  If we're talking about cost of food, I will win for most expensive by a large margin.
I'd bet money on it.

Shit is ridiculously expensive here.


I'd love to compare prices with everyone, so I'm going shopping tomorrow anyway so I'm gonna get a price for the following.

- 1kg sausages
- 1kg of chops
- Dozen eggs
- 1L of milk (about a quarter of a galleon)
- 250g butter
- 1kg of cheese (Oh I would bet my life on cheese being more expensive here)
- Loaf of bread
- 2x 1kg bag of mixed frozen vegetables
- 1kg of frozen wedges
- 1kg bag of potatoes
- 1L of Apple juice

1kg = 2.2lbs
So I will even do the math and work it out per-pound and then I will convert it to US dollars for you.

That will be interesting. Food costs in various places wasn't the point of the thread, but the categories might vary by geopolitical area.

Looking forward to your data.

Skepticism is not a position; it is an approach to claims.
Science is not a subject, but a method.
[Image: flagstiny%206.gif]
Visit this user's website Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
28-07-2013, 08:45 AM
RE: Food cost comparisons
It's rare I get a pre-prepped dish and I usually cook my meals from scratch. It does suck as I have to go to the stores more often, to get fresh produce, but it's better than the alternative of going to fast food places and my money dwindling down to a zero faster than I can say "I'd like a Big Mac".

[Image: 3d366d5c-72a0-4228-b835-f404c2970188_zps...1381867723]
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
28-07-2013, 10:37 AM
RE: Food cost comparisons
(28-07-2013 08:45 AM)cheapthrillseaker Wrote:  It's rare I get a pre-prepped dish and I usually cook my meals from scratch. It does suck as I have to go to the stores more often, to get fresh produce, but it's better than the alternative of going to fast food places and my money dwindling down to a zero faster than I can say "I'd like a Big Mac".

I said "I'd like a Big Mac" once. Then I had one. Dodgy

Skepticism is not a position; it is an approach to claims.
Science is not a subject, but a method.
[Image: flagstiny%206.gif]
Visit this user's website Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
28-07-2013, 11:17 AM
RE: Food cost comparisons
(28-07-2013 07:36 AM)earmuffs Wrote:  If we're talking about cost of food, I will win for most expensive by a large margin.
I'd bet money on it.

Shit is ridiculously expensive here.


I'd love to compare prices with everyone, so I'm going shopping tomorrow anyway so I'm gonna get a price for the following.

- 1kg sausages
- 1kg of chops
- Dozen eggs
- 1L of milk (about a quarter of a galleon)
- 250g butter
- 1kg of cheese (Oh I would bet my life on cheese being more expensive here)
- Loaf of bread
- 2x 1kg bag of mixed frozen vegetables
- 1kg of frozen wedges
- 1kg bag of potatoes
- 1L of Apple juice

1kg = 2.2lbs
So I will even do the math and work it out per-pound and then I will convert it to US dollars for you.
- 1kg sausages USD 2,25
- 1kg of chops (dunno what this is)
- Dozen eggs usd 2.85
- 1L of milk usd 1
- 250g butter usd 1,30
- 1kg of cheese usd 25,-(not kidding)
- Loaf of bread usd 1,25
- 2x 1kg bag of mixed frozen vegetables 2.50-3,20
- 1kg of frozen wedges *what is this?*
- 1kg bag of potatoes Usd 0.75
- 1L of Apple juice usd 1,05

I don't really like going outside.
It's too damn "peopley" out there....
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
28-07-2013, 11:33 AM
RE: Food cost comparisons
(28-07-2013 11:17 AM)Lightvader Wrote:  
(28-07-2013 07:36 AM)earmuffs Wrote:  If we're talking about cost of food, I will win for most expensive by a large margin.
I'd bet money on it.

Shit is ridiculously expensive here.


I'd love to compare prices with everyone, so I'm going shopping tomorrow anyway so I'm gonna get a price for the following.

- 1kg sausages
- 1kg of chops
- Dozen eggs
- 1L of milk (about a quarter of a galleon)
- 250g butter
- 1kg of cheese (Oh I would bet my life on cheese being more expensive here)
- Loaf of bread
- 2x 1kg bag of mixed frozen vegetables
- 1kg of frozen wedges
- 1kg bag of potatoes
- 1L of Apple juice

1kg = 2.2lbs
So I will even do the math and work it out per-pound and then I will convert it to US dollars for you.
- 1kg sausages USD 2,25
- 1kg of chops (dunno what this is)
- Dozen eggs usd 2.85
- 1L of milk usd 1
- 250g butter usd 1,30
- 1kg of cheese usd 25,-(not kidding)
- Loaf of bread usd 1,25
- 2x 1kg bag of mixed frozen vegetables 2.50-3,20
- 1kg of frozen wedges *what is this?*
- 1kg bag of potatoes Usd 0.75
- 1L of Apple juice usd 1,05

I think chops are pork chops - pork rib steaks .... dunno what wedges are.

[Image: dobie.png]

Science is the process we've designed to be responsible for generating our best guess as to what the fuck is going on. Girly Man
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
28-07-2013, 12:06 PM
RE: Food cost comparisons
(28-07-2013 11:33 AM)Dom Wrote:  
(28-07-2013 11:17 AM)Lightvader Wrote:  - 1kg sausages USD 2,25
- 1kg of chops (dunno what this is)
- Dozen eggs usd 2.85
- 1L of milk usd 1
- 250g butter usd 1,30
- 1kg of cheese usd 25,-(not kidding)
- Loaf of bread usd 1,25
- 2x 1kg bag of mixed frozen vegetables 2.50-3,20
- 1kg of frozen wedges *what is this?*
- 1kg bag of potatoes Usd 0.75
- 1L of Apple juice usd 1,05

I think chops are pork chops - pork rib steaks .... dunno what wedges are.

Potato wedges. Aka Steak Fries in the US. Chops could either be pork or Lamb (he is in NZ after all)

(31-07-2014 04:37 PM)Luminon Wrote:  America is full of guns, but they're useless, because nobody has the courage to shoot an IRS agent in self-defense
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
[+] 1 user Likes Revenant77x's post
Post Reply
Forum Jump: