Food cost comparisons
Post Reply
 
Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
30-07-2013, 12:46 PM
RE: Food cost comparisons
(30-07-2013 11:49 AM)Stark Raving Wrote:  
(30-07-2013 11:01 AM)Momsurroundedbyboys Wrote:  Yea I think I need to start growing my own veggies.

Do you butcher your own chickens and rabbits?

Sure do. My wife and I can process about 15 chickens or 12 rabbits per hour.

Ya know, maybe I should start a new thread on this, but I am planning to write a book on growing veggies. I started an experiment this past winter. Even though I have 160 acres, I decided to grow most of my veggies on my deck in pots. The idea was to develop a simple system that anyone, including apartment dwellers, could use for growing at a minimal cost. So far, the experiment has been a raging success.

Oh wow! How many chickens and rabbits do you have?? My friend has chickens, she mixes egg shells into their feed in the winter months I don't really understand why.

She sells eggs for around $1.50 a dozen depending on the time of the year (guess they don't lay as much in winter?). I sometimes buy from her -- but not all the time. Grocer is more convenient at times. Still for some reason I never thought that she'd eat her chickens. (I know I'm such a city girl).

She also raises goats and just started making her own cheese.

I'd love to have a garden...growing veggies in pots tho, never thought about that.

The sun rises in the West and the bird shits on the coffeetable.


Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
30-07-2013, 12:48 PM
RE: Food cost comparisons
(29-07-2013 02:49 AM)earmuffs Wrote:  Ok I have the results.
I couldn't find chops so I thought a leg of lamb roast would be something good to compare.
Conversions down further.


- 1kg Sausages = $5.99 (On special)
- 1kg Lamb Roast = $12.99
- Dozen eggs = $6.99
- 1L Milk = $2.42
- 500g Butter (I originally said 250g, but it comes in 500g) = $7.49
- 1kg Cheese = $8.99 (on special)
- Loaf of bread = $1.85 (considered very cheap)
- 2x 1kg Frozen Mixed Vegetables = $3.49 per 1kg, $6.98 for both.
- 2x 1kg Frozen Wedges = $2.99 a bag, $4.98 for both. (On special)
- 1kg Bag of potatoes = a ridiculous $5.99
- 1L Apple Juice = $3.39

Note: The meat and dairy products are New Zealand products. It's New Zealand meat, and the dairy products are made from New Zealand milk...

Conversions.
In per pound/per galleon in US dollars.

- Sausages = 5.99*0.454= $2.71 per pound = $2.19US per pound.
- Roast = 12.99*0.454= $5.89 per pound = $4.76US per pound
- Eggs = 6.99*0.81 = $5.65US
- Milk = 2.42*3.79 = $9.17 per gallon = $7.41US per gallon
- Butter = (7.49*2)*0.454 = $6.80 per pound = $5.49US per pound
- Cheese = 8.99*0.454 = $4.08 per pound = $3.30US per pound
- Frozen Veg = 3.49*0.454 = $1.58 per pound = $1.28US per pound (2kg = 4.4lbs)
- Frozen Chips/Wedges = 2.99*0.454 = $1.36 per pound = $1.10US per pound
- 'Tatoes = 5.99*0.454 = $2.72 per pound = $2.20US per pound
- Apple Juice = 3.39*3.79 = $12.85 per gallon = $10.38US per gallon


Oh, and Vanilla Coke = 2.99*3.79= 11.33 = $9.14US per gallon.

Huh, not as expensive comparatively as I had expected.

Lamb chops here are $14.99 a pound. A lamb shank is $7 a pound.

The sun rises in the West and the bird shits on the coffeetable.


Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
30-07-2013, 01:35 PM
RE: Food cost comparisons
Growing in pots is great. No weeds. Big veggies. And you never need to spend more than ten minutes at a time tending your garden. My goal is to eat a serving of food from my garden every day, times the number of people eating. So tonight we will eat a full head of broccoli with dinner to make three servings. (actually, it looks more like four or five servings, but that's cool. It'll all get eaten!)
Supper is still in the garden though. I should go snap a pic......

You have just begun reading the sentence you have just finished reading.
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
[+] 1 user Likes Stark Raving's post
30-07-2013, 02:57 PM
RE: Food cost comparisons
(30-07-2013 11:53 AM)Stark Raving Wrote:  A couple weeks ago:

[Image: 6a1feb10c827057a4065cdb53e4588e1.jpg]

I nominate Stark's posts here for "Most Useful Thread Highjack - 2013". Big Grin

Skepticism is not a position; it is an approach to claims.
Science is not a subject, but a method.
[Image: flagstiny%206.gif]
Visit this user's website Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
[+] 1 user Likes Chas's post
30-07-2013, 03:21 PM
RE: Food cost comparisons
Oops. Shit. Sorry guys, you know me. I easily get carried away with the whole "growing your own food" topic.

My bad. Drinking Beverage

You have just begun reading the sentence you have just finished reading.
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
30-07-2013, 03:23 PM
RE: Food cost comparisons
(30-07-2013 03:21 PM)Stark Raving Wrote:  Oops. Shit. Sorry guys, you know me. I easily get carried away with the whole "growing your own food" topic.

My bad. Drinking Beverage

Actually I think growing your own food is a great way to ensure that you get enough veggies in your diet and save a shit ton of money too.

The sun rises in the West and the bird shits on the coffeetable.


Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
30-07-2013, 03:24 PM
RE: Food cost comparisons
(30-07-2013 03:21 PM)Stark Raving Wrote:  Oops. Shit. Sorry guys, you know me. I easily get carried away with the whole "growing your own food" topic.

My bad. Drinking Beverage

My nomination still stands. Thumbsup

Skepticism is not a position; it is an approach to claims.
Science is not a subject, but a method.
[Image: flagstiny%206.gif]
Visit this user's website Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
30-07-2013, 03:25 PM
RE: Food cost comparisons
(30-07-2013 03:23 PM)Momsurroundedbyboys Wrote:  
(30-07-2013 03:21 PM)Stark Raving Wrote:  Oops. Shit. Sorry guys, you know me. I easily get carried away with the whole "growing your own food" topic.

My bad. Drinking Beverage

Actually I think growing your own food is a great way to ensure that you get enough veggies in your diet and save a shit ton of money too.

Unless you're just raising beef cattle. Consider

Skepticism is not a position; it is an approach to claims.
Science is not a subject, but a method.
[Image: flagstiny%206.gif]
Visit this user's website Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
30-07-2013, 03:26 PM
RE: Food cost comparisons
(30-07-2013 03:21 PM)Stark Raving Wrote:  Oops. Shit. Sorry guys, you know me. I easily get carried away with the whole "growing your own food" topic.

My bad. Drinking Beverage

No apology needed. This is a great extension to the topic. Smile

Skepticism is not a position; it is an approach to claims.
Science is not a subject, but a method.
[Image: flagstiny%206.gif]
Visit this user's website Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
30-07-2013, 03:30 PM
RE: Food cost comparisons
(30-07-2013 03:25 PM)Chas Wrote:  
(30-07-2013 03:23 PM)Momsurroundedbyboys Wrote:  Actually I think growing your own food is a great way to ensure that you get enough veggies in your diet and save a shit ton of money too.

Unless you're just raising beef cattle. Consider

But you can burn their shit. Saves on fuel costs in the winter.

The sun rises in the West and the bird shits on the coffeetable.


Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
Post Reply
Forum Jump: