Food cost comparisons
Post Reply
 
Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
30-07-2013, 03:53 PM
RE: Food cost comparisons
(30-07-2013 03:21 PM)Stark Raving Wrote:  Oops. Shit. Sorry guys, you know me. I easily get carried away with the whole "growing your own food" topic.

My bad. Drinking Beverage

Damn it Ferdi stop derailing threads Laughat

(31-07-2014 04:37 PM)Luminon Wrote:  America is full of guns, but they're useless, because nobody has the courage to shoot an IRS agent in self-defense

[Image: Hitchhikersguide_zps7678fbae.jpg]
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
30-07-2013, 03:56 PM
RE: Food cost comparisons
At least I'm being mistaken for a wonderful person like Ferdi instead of someone like that creepy Rev guy.

[Image: StarkLord01.gif]
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
30-07-2013, 06:14 PM
RE: Food cost comparisons
(30-07-2013 12:46 PM)Momsurroundedbyboys Wrote:  
(30-07-2013 11:49 AM)Stark Raving Wrote:  Sure do. My wife and I can process about 15 chickens or 12 rabbits per hour.

Ya know, maybe I should start a new thread on this, but I am planning to write a book on growing veggies. I started an experiment this past winter. Even though I have 160 acres, I decided to grow most of my veggies on my deck in pots. The idea was to develop a simple system that anyone, including apartment dwellers, could use for growing at a minimal cost. So far, the experiment has been a raging success.

Oh wow! How many chickens and rabbits do you have?? My friend has chickens, she mixes egg shells into their feed in the winter months I don't really understand why.

She sells eggs for around $1.50 a dozen depending on the time of the year (guess they don't lay as much in winter?). I sometimes buy from her -- but not all the time. Grocer is more convenient at times. Still for some reason I never thought that she'd eat her chickens. (I know I'm such a city girl).

She also raises goats and just started making her own cheese.

I'd love to have a garden...growing veggies in pots tho, never thought about that.

Ground up egg shell added to their feed is to give them more calcium.
Your friend is probably finding eggs with very thin/no shells.
The shells are an excellent source of calcium for the chickens and helps strengthen the eggs.

Quote:Lamb chops here are $14.99 a pound. A lamb shank is $7 a pound.

Ouch.

I don't talk gay, I don't walk gay, it's like people don't even know I'm gay unless I'm blowing them.
[Image: 10h27hu.jpg]
Find all posts by this user
Like Post Quote this message in a reply
[+] 1 user Likes earmuffs's post
Post Reply

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Food Wishes Videos Hobbitgirl 1 68 09-07-2014 07:46 AM
Last Post: Timber1025
  My very belated review of the food Hughsie sent me Ferdinand 13 281 13-05-2014 03:55 PM
Last Post: Anjele
  Reviewing the food Ferdy sent me Hughsie 28 582 22-04-2014 02:04 PM
Last Post: Alex_Leonardo
  Things I want to say (and ask) about American food undergroundp 53 1,134 08-01-2014 03:13 PM
Last Post: Chas
  I like food! Here's a couple of things I make! SpaceMonkey 12 334 04-01-2014 10:59 AM
Last Post: SpaceMonkey
  My recent food adventures. kingschosen 66 1,418 05-12-2013 10:49 AM
Last Post: kim
  Artificial Food Dye Danger? Dark Light 5 449 31-10-2013 09:12 PM
Last Post: Dark Light
Forum Jump: